- Było, minęło...
- Bezpieczeństwo
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
- Podstawa programowa
- Publikacje
- Przydatne strony
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych w ZSP nr 1
- List Minister Anny Zalewskiej i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczepień ochronnych dzieci
- Kącik Logopedyczny
- O grypie
- O wszawicy
- Szczepienie przeciwko WZW A
- DOMOWE PRZEDSZKOLE
Publikacje
,,CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM''
Czas obdarowywania zbliża się wielkimi krokami i wielu z Was staje przed dylematem, co kupić na mikołajkowy/gwiazdkowy prezent dla dzieci. Ponieważ jestem zwolenniczką dawania książek, chciałam Wam szanowni Rodzice, polecić kilka wartościowych pozycji dla najmłodszych. Dziś publikuję listę książek dla dzieci w wieku 0-4 lata, opracowaną przez Fundację ABCXXII Cała Polska czyta dzieciom . Listę przygotowali specjaliści, więc możecie być Państwo pewni, że maluchy usłyszą piękne, wartościowe, mądre i zabawne historie.
W potopie książek dla dzieci, który zalewa rynek wydawniczy, trudno jest wybrać coś mądrego i interesującego. Książki i książeczki można kupić w kioskach i dyskontach itp., ale jeśli nie jesteś na bieżąco i znasz roli, jaką powinna spełniać dobra książka, zwyczajnie możesz trafić na nic lub niewiele wnoszące rymowanki. Rynek jest ogromny, w tej gęstwinie łatwo się pogubić. Dzieci w wieku 0-4 lata potrzebują opowieści odpowiednich do ich poziomu intelektualnego i emocjonalnego. Mikołajki i Boże Narodzenie to doskonała okazja, by obdarować malucha takimi właśnie książkami. Wśród stosu zabawek i słodyczy powinno się znaleźć coś "dla dziecięcego ducha".
ZŁOTA LISTA książek polecanych przez Fundację „ABCXXII - Cała Polska czyta dzieciom”
Wiek 0-4 lata:1. Marta Bogdanowicz (opracowanie) - Rymowanki -przytulanki
2. Paulette Bourgeois, Brenda Clark - seria o Franklinie
3. Jan Brzechwa - Wiersze i bajki
4. G.Delahaye - seria o Martynce
5. Barbara Gawryluk - Dżok, legenda o psiej wierności
6. Danuta Gellnerowa - Cukrowe miasteczko
7. Anita Głowińska - Kicia Kocia (seria)
8. Dimiter Inkiow - Ja i moja siostra Klara (seria)
9. Czesław Janczarski - Miś Uszatek
10. Janosch - Ach, jak cudowna jest Panama (seria)
11. Astrid Lindgren - Lotta z ulicy Awanturników
12. Hanna Łochocka - O wróbelku Elemelku
13. Sam McBratney - Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
14. Nele Most, Annet Rudolph - Wszystko moje; Co wolno, a czego nie wolno.15. Sven Nordqvist - Kiedy mały Findus się zgubił (seria)
16. Beata Ostrowicka - Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole; Ale ja tak chcę!
17. Joanna Papuzińska - Śpiące wierszyki
18. Eliza Piotrowska - Bajka o drzewie
19. Renata Piątkowska - Opowiadania z piaskownicy
20. Annie M.G. Schmidt - Julek i Julka (seria)
21. Małgorzata Strzałkowska - Zielony, żółty, rudy, brązowy
22. Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci23.Wojciech Widłak - Pan Kuleczka (seria)
Kupujmy i czytajmy dzieciom wartościowe książki!
Aneta Szalińska
WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW,
ŻEBY NASZE MALUSZKI DOBRZE CZUŁY SIĘ W PRZEDSZKOLU
- Nie wymykaj się z przedszkola bez pożegnania i nie obiecuj, że zaraz wrócisz, ( bo będzie dziecku smutno i będzie czuło się bardziej rozżalone).
- Nie przedłużaj momentu rozstania, nawet jeżeli dziecko płacze i z oporem wchodzi do sali, ( bo niepotrzebnie przedłużasz mu stres, związany
z rozstaniem ). - Nie wkładaj dziecku słodyczy do buzi, ani innych ,, łakoci”, ( bo może podczas rozstania zakrztusić się ).
- Nie ulegaj dziecku, bądź cierpliwa i wyrozumiała, (pamiętaj, że jedno ustępstwo spowoduje następne ).
- Nie wyręczaj dziecka, podczas czynności samoobsługowych w łazience i w jedzeniu przy stole, ( będzie czuło się bardziej samodzielne ).
- Ubieraj w ubranka, które łatwo się wkładają i zdejmują, (Twoja pociecha nie będzie we wszystkim uzależniona od innych ).
- Podczas pierwszych dni, Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość
( dziecko w różny sposób będzie demonstrowało swoje niezadowolenie ). - Jeżeli dziecko jest uczulone, zwróć na to uwagę podczas rozmowy
z nauczycielką, ( pozwoli to, na wyeliminowanie tego produktu z pożywienia dziecka ).
W PIERWSZYCH DNIACH MOJEJ PRZEDSZKOLNEJ PRZYGODY POMÓŻ MI:
,, Prośba dziecka do mamy i taty”
1.Nie wchodź ze mną do sali ( pomyślę, że tak będzie zawsze).
2.Nie przedłużaj rozstania ( będę myślał, że masz dużo czasu
3.Nie obiecuj, że zaraz wrócisz ( bo stracę do Ciebie zaufanie
4.Zaufaj moim Paniom ( ja wtedy również im zaufam ).
5.Uśmiechnij się, daj buziaka, wspólnie sobie poradzimy.
Aneta Szalińska
Pamięć i koncentracja uwagi – propozycje ćwiczeń
,,Matką wiedzy jest pamięć, matką pamięci – metoda.”
AjschylosW okresie przedszkolnym znacznie powiększa się pojemność pamięci, a dzięki temu, że dziecko poszerza zasób słów - pierwotna, mimowolna pamięć zaczyna przekształcać się w pamięć słowno-logiczną. Przez pierwsze sześć lat życia przyswajanie informacji przychodzi nam z niezwykłą szybkością i bez wielkiego wysiłku. Okres przedszkolny i wczesnoszkolny ma więc ogromny wpływ na przyszły proces uczenia się.
Trenujemy pamięć i koncentrację!
Poprzez stosowanie odpowiednich ćwiczeń, metod i technik zapamiętywania, dzieci mogą rozwijać pamięć, uwagę i koncentrację oraz wyobraźnię.
KONCENTRACJA to umiejętność skupienia i utrzymywania uwagi na ściśle określonych zadaniach czy zagadnieniach. Umiejętność ta rozwija się stopniowo w toku życia dziecka. Dziecko w wieku 2- 4 lat potrafi skupić uwagę na okres 5 - 15 minut, w wieku 5 - 6 lat na około 20 - 30 minut, w momencie rozpoczęcia nauki okres ten stopniowo się wydłuża.
Propozycje ćwiczeń:
• Zabawy wprowadzające sekwencje:
- głuchy telefon (dziecko ma dokładnie powtórzyć zdanie, które usłyszało);
- jedziemy na wycieczkę: zabawę zaczynamy mówiąc „jedziemy na wycieczkę i zabieramy...”. Wymyślamy i wymieniamy na zmianę z dzieckiem rzeczy, jakie zabieramy na wycieczkę powtarzając przy tym już te wcześniej wymienione, np.
mama: „Jedziemy na wycieczkę i zabieramy plecak”
dziecko: „Jedziemy na wycieczkę i zabieramy plecak i namiot”
mama: „Jedziemy na wycieczkę i zabieramy plecak, namiot i piłkę”
dziecko: „Jedziemy na wycieczkę i zabieramy plecak, namiot, piłkę i koc” itd.Tę zabawę możemy modyfikować, wprowadzając inny początek, np. „Jesteśmy w sklepie i kupujemy...”
- pokazujemy dziecku sekwencje ruchów, np. ręce na bok, 2 klaśnięcia i prosimy żeby dziecko to odtworzyło.
• Porównywanie (znajdź różnice) – należy odnaleźć różnice dzielące dwa obrazki. Można też bawić się w wyszukiwanie różnic w ciągach cyfr, liter lub słów.
• Podaj kolejność - za parawanem układamy w rzędzie kilka przedmiotów, odsłaniamy, dziecko przygląda się przedmiotom zapamiętując ich kolejność. Ponownie zasłaniamy parawan, a zadaniem dziecka jest wymienienie przedmiotów w kolejności.
• Memory - gra polega na łączeniu w pary i zapamiętywaniu, gdzie ukryte są takie same obrazki. Najlepiej by obrazki przedstawiały zwierzęta, pojazdy, zabawki, rzeczy bliskie dziecku. Najprostsze wersje przeznaczone są już dla 3 latków. Starsze dzieci doskonale poradzą sobie z większą ilością obrazków.
• Słuchanie odgłosów otoczenia - Dziecko zamyka oczy. Prosimy, aby skoncentrowało się na dźwiękach dochodzących z otoczenia. Dajemy mu czas na wsłuchanie się. Następnie pytamy, co słyszało, jaki dźwięk przypadł mu do gustu, co go drażniło. Jaki jest najbliższy dźwięk, który słyszysz? Jaki jest najgłośniejszy? Jaki najcichszy? Jaki najdalszy?
• Rysunek na plecach - Dziecko siedzi na podłodze. Zamyka oczy. Druga osoba rysuje mu na plecach np. domek, słońce, kwiat itp. Dla starszych dzieci mogą to być litery, cyfry. Następnie pytamy je, co zostało narysowane. Jeśli dziecko nie potrafi odpowiedzieć na pytanie - czynność powtarzamy.
• Gry planszowe - wspomagają rozwój intelektualny dziecka, uczą poprzez zabawę. Gry takie jak warcaby czy szachy uczą rozważania różnych opcji rozgrywki, rozwijają umiejętność zapamiętywania poszczególnych sytuacji oraz poprawiają zdolność logicznego myślenia.
• Skojarzenia – gra w skojarzenia rozwija pamięć, koncentrację, spostrzegawczość dziecka. Polega na dobieraniu w pary obrazków, które do siebie pasują, lub wyszukiwaniu w zbiorze tego obrazka, który nie pasuje do pozostałych.
- Inną wersją gry w skojarzenia może być zabawa polegająca na rzucaniu do siebie piłką, gdzie każdy kolejny rzut to wymienienie słowa kojarzącego się z poprzedzającym, np. rozpoczynamy od słowa: stół (rzut piłką do dziecka), dziecko odpowiada nam rzutem piłką oraz skojarzeniem do słowa stół, np. krzesło itd. (np. kuchnia – lodówka – lody…).• Pytania do ilustracji - pokazujemy dziecku ilustrację i prosimy by przez 30 sekund uważnie jej się przyglądało. Następnie zabieramy rysunek i prosimy o odpowiedzenie na różne pytania dotyczące tego co znajdowało się na obrazku.
• Powtórz rytm – wyklaskiwanie, wytupywanie rytmu. Rozwija pamięć słuchową.
• Rymowanki – nauka krótkich, rymowanych wierszyków.
• Ogólne ćwiczenia na koncentrację, takie jak: rysowanie po śladzie, połącz kropki, odwzorowywanie symboli, wycinanki, kolorowanki itp.
O czym jeszcze należy pamiętać:
1. Zapewnij dziecku stały harmonogram dnia – pory posiłków, nauki, odpoczynku, snu.
2. Nie porównuj wyników pracy dziecka z wynikami innych. Zawsze punktem odniesienia powinny być poprzednie osiągnięcia danego dziecka.
3. Słuchaj uważnie - pytaj jak minął dzień, co dobrego i złego się dziś wydarzyło. Utrzymuj kontakt wzrokowy z dzieckiem. Reaguj na to, co mówi, aby wiedziało, że go słuchasz. Nie udawaj zainteresowania. Jeśli masz dość lub jesteś zajęty, przerwij rozmowę.
4. Bądź uczestnikiem zabawy - aktywny udział dorosłego sprawia, że dziecko bardziej angażuje się w zabawę, bawi się chętniej i dłużej.
5. Ogranicz czas spędzany przed telewizorem – dokonuj selekcji programów - wybieraj te, które dostosowane są do wieku i możliwości dziecka (bardzo niekorzystna jest sytuacja, gdy od najmłodszych lat dziecko wychowuje się w obecności stale włączonego telewizora). Podobnie rzecz ma się z komputerem i grami multimedialnymi, które przywołują uwagę mimowolną dziecka, nie wymagając wysiłku koncentracji uwagi dowolnej.
6. Organizuj domowe obowiązki - Dziecko może mieć kłopoty z organizowaniem sobie pracy, ale Twój przykład będzie je uczył, jak sobie radzić z chaosem. Używaj kalendarza, karteczek samoprzylepnych, rób listy zakupów przed wyjściem. Pokazuj mu, że tak jest wygodniej. Z czasem zacznijcie planować jego zajęcia (odrabianie lekcji, czas na zabawę i obowiązki).
7. Podsuwaj dziecku proste zabawki – czym prostsza rzecz tym lepiej. Dziecko używa wyobraźni, szuka zastosowań dla danej rzeczy i w ten sposób naturalnie uczy się koncentracji uwagi.Opracowała: Marta Cygan, psycholog, zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka