10.12.2021r. godz. 15.00 -16.00 - grupa I Biedronki
14.12.2021r. godz.15.00-15.45 - grupa II Żabki
16.12.2021r. godz. 15.30-16.15 - grupa III Krasnale
13.12.2021r. godz. 15.30-16.15 - grupa IV Motylki
10.12.2021r. godz. 15.00 -16.00 - grupa I Biedronki
14.12.2021r. godz.15.00-15.45 - grupa II Żabki
16.12.2021r. godz. 15.30-16.15 - grupa III Krasnale
13.12.2021r. godz. 15.30-16.15 - grupa IV Motylki
„Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary”
29 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki w grupie III i IV. Jest to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, losowania swoich przyszłych zawodów, a także ustawiania butów, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce..Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Jednego możemy być pewni, że dały one naszym przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.
Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie pt. " Eko-Szopka Bożonarodzeniowa".Celem konkursu jest kultywowanie tradycji świątecznych. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej "Eko-Szopki Bożonarodzeniowej". Termin składania prac: 15.12.2021r.
25 listopada został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców pt. ,,Misie, miśki, misiaczki". Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej oraz rozwijanie talentów artystycznych dzieci. Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników . Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać plastyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć!
Jury wyłoniło zwycięskie prace:
I miejsce - Lena Nowakowska gr. I ,,Biedronki".
II miejsce - Lena Plucińska gr.III ,, Krasnale".
III miejsce - Wojciech Martela gr.II ,,Żabki".
Wyróżnienie - Michał Rembisz gr.IV ,,Motylki".
Wyróżnienie - Jan Podlewski gr.IV ,,Motylki".
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w naszych przyszłych konkursach.
W czwartek 25 listopada odwiedziła nas jedna z Naszych mam Pani dietetyk Barbara Krawczyk. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, jak ważne jest to, co jedzą na co dzień. Przedszkolaki dowiedziały co to są węglowodany, tłuszcze i białka oraz gdzie można znaleźć witaminę C, która jest ważna jeśli chcą być zdrowe. Dzieci wiedzą też, że warto ograniczyć spożywanie słodyczy.Pani Dietetyk pokazała też dzieciom mniej znane owoce jak: marakuja, kiwano czy kaki. Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie w imieniu dzieci i całego przedszkola.
Dzisiaj uczestniczyliśmy w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Nie było dwóch jednakowych a każdy był piękny i wyjątkowy. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „ Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!. Podczas całego dnia dzieciom towarzyszyły ich ulubione misie. Dzieci poznały historię powstania tego święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „ Jadą, jadą misie”, „ Mały miś” oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „ Pokochaj pluszowego misia”. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. .Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne,zgadywanki, zabawy z chustą animacyjną oraz degustacja miodu. Samorząd uczniowski zaprosił przedszkolaków na bajkę pt. " Miś Uszatek". Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach i z wielką radością opowiadały o swoich ukochanych misiach .Dzień Pluszowego Misia dostarczył dzieciom wiele uśmiechu i radości.
Nasze przedszkole pod opieką p. Marty Pałęgi otrzymało I miejsce w konkursie pt.” Działania Kół Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w roku szkolnym 2020/2021”. Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie dla Przedszkolnych i Szkolnych Kół LOP działających na terenie Okręgu. Dnia 24 listopada p. Marta Pałęga wzięła udział w rozdaniu nagród, które odbyło się w RODN „WOM” w Częstochowie. Kilkakrotnie już zdobyliśmy I miejsce w kategorii przedszkola za najlepiej prowadzone Koło LOP. Gratulujemy!!
23 listopada dzieci z grupy Motylki wzięły udział w ogólnopolskiej kampani " BohaterOn- włącz historię!" mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Dzieci obejrzały przedstawenie kukiełkowe pt. " Niebajka o Powstaniu Warszawskim" i wykonały papierową pacynkę - myszkę. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą.To była prawdziwa lekcja historii.
W piątek 19 listopada wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone na przedstawienie pt. ,, Strajk w Bajlandii". W rolę aktorów wcielili się starsi koledzy przedszkolaków - uczniowie klasy IIb pod kierunkiem pani Kariny. W znakomicie przygotowanej scenerii, doskonale i bez cienia tremy odegrali swoje role, a ich stroje urzekłyby nie jednego scenografa. Przedszkolaki oglądały spektakl z dużym zaciekawieniem. Wkrótce z pewnością zechcą podążać śladami starszych kolegów i również spróbują swoich sił na scenie. Za wspaniałe przedstawienie bardzo dziękujemy:)
Dnia 17 listopada w auli Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie odbyło się spotkanie, podczas którego Pan Artur Czepczyński - „Czepczyński Family Foundation” przekazał na ręce Pana Senatora RP Wojciecha Koniecznego oraz Pana Rafała Piotrowskiego Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, książki dla dzieci do szpitali z oddziałami dziecięcymi oraz komplety podręczników wraz ze scenariuszami i kartami pracy, dla nauczycieli i dzieci z przedszkoli oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu miasta Częstochowy. Nasza placówka szczęśliwie uczestniczy w projekcie SCWEW dlatego też jako jedyny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Częstochowie został obdarowany takim cennym pakietem.
W spotkaniu uczestniczył Senator RP Pan Marek Plura – Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Ambasador „Projektu ABC Empatii”, Pani Katarzyna Muzyka – Jacheć, współautorka książki „ABC Empatii”, Magdalena Michalska z Czepczyński Family Foundation. Częstochowską edukację reprezentowali dyrektorzy szkół m.in. p. Magdalena Kłosowska - dyrektor naszej placóki, biorący udział w Projekcie Grantowym „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą” realizowanym przez Gminę Miasto Częstochowa.
Władze Fundacji przedstawiły zebranym ideę „Projektu ABC Empatii”, w ramach którego Fundacja chce przekazać bezpłatnie do tysiąca gmin w całej Polsce co najmniej po jednym zestawie 30 podręczników wraz ze scenariuszami lekcji i kartami pracy. Oprócz tego pakiet 100 książek dla każdego szpitala z oddziałami dziecięcymi.
Poprzez edukację najmłodszych, projekt ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw, co jest szczególnie istotne w kontekście zbliżającego się nowego systemu edukacji włączającej.
W dniu dzisiejszym w naszej placówce odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski pt : "Kto Ty jesteś" dla przedszkolaków pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Starosty Powiatu Częstochowskiego. W naszym Jury Zasiedli :
1. Marcin Zegadło - pisarz, publicysta wielu tomów wierszy.
2. Barbara Strzelbicka - pisarka, poetka.
3. Maciej Cichoń - gitarzysta zespołu Five o' clock
4. Tadeusz Piersiak - były Dyrektor Muzeum Częstochowskiego, promotor naszej lokalnej kultury.
5. Weronika Szczygłowska - przedstawiciel ZHP
Po zaciekłych obradach i wielu przedyskutowanych argumentach jury podjęło decyzje i postanowiło przyznać następujące nagrody :
I miejsce: Aleksander Surmik - Niepubliczne przedszkole " Zaczarowany ogród" we Wrzosowej
I miejsce: Pola Piętak -Miejskie Przedszkole nr 13 im. Krecika w Częstochowie
II miejsce:Inga Boruta -Przedszkole w Rzerzęczycach
II miejsce:Mikołaj Polak- Przedszkole Niepubliczne "Królestwo Przedszkolaka" w Częstochowie
III miejsce: Ewa Kulinicz - Miejskie Przedszkole nr 11 w Częstochowie
III miejsce: Piotr Kocik - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 Miejskie Przedszkole nr 10 w Częstochowie
Wyróżnienia:
Zofia Król -Miejskie Przedszkole nr 12 im. Ireny Szewińskiej w Częstochowie
Natalia Matyja- Miejskie Przedszkole nr 12 im. Ireny Szewińskiej w Częstochowie
Julia Bielawska - Zespół Szkolno-Przedszkolny Oddział przedszkolny w Kobyłczycach
Iga Kułach- Przedszkole w Rzerzęczycach
Emilia Wójcikiewicz -Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Konopnickiej w Blachowni
Wszystkim uczestnikom dziękujemy z całego serca i mamy nadzieję, że w konkurs będzie odbywał się cyklicznie w naszej placówce, a nasi najmłodsi uczestnicy przyjadą już do nas i osobiście będą mogli zaprezentować swoje talenty i umiejętności recytatorskie.
Po odbiór dyplomów i nagród zapraszamy w godzinach pracy przedszkola. Również placówki, które nie zajęły znaczących miejsc.
10.11.2021r. godz. 15.00 - grupa I Biedronki
18.11.2021r. godz.15.00-15.45 - grupa II Żabki
16.11.2021r. godz. 15.30-16.15 - grupa III Krasnale
16.11.2021r. godz. 15.30-16.15 - grupa IV Motylki
Dnia 15 listopada grupa Żabek i Biedronek udała się do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Częstochowie, gdzie odbyły się zajęcia biblioteczne poświęcone tematyce zdrowotnej. Przedszkolaki musiały wykazać się wiedzą na temat zdrowego jedzenia oraz o tym co robić, aby ząbki były zdrowe. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom piękne opowiadanie a nastepnie zaprosiła wszystkich do zajęć plastycznych. Na koniec zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom książeczki z działu dziecięcego. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Żabki obiecały , że jeszcze tu wrócą...
10 listopada nasze przedszkole wzięło udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki " Szkoła do hymnu". O symbolicznej godz. 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki " Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób włączyliśmy się jako społeczność szkolna we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
10 listopada wybraliśmy się do Parku Jasnogórskiego na spotkanie z leśnikiem. Pan leśnik przybliżył dzieciom swoją pracę Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o drzewach i krzewach rosnących w parku – ich budowie i gatunkach. Wiemy też jakie zwierzęta zapadają w sen i jakie są zwyczaje niektórych z nich. Na pożegnanie – chcąc podziękować za miłe spotkanie – dzieci wręczyły leśnikowi dyplom – podziękowanie. Dla wszystkich była to ciekawa lekcja przyrody, za którą bardzo dziękujemy !
11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości. Zgodnie z tradycją naszej szkoły obchody Święta Niepodległości miały formę sztafety. Dnia 9 listopada odbyła się również uroczysta akademia, w czasie trwania której, w przedstawieniu słowno – muzycznym: „Sąd nad Polską” wystąpili uczniowie szkoły i przedszkola. Swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Rafał Piotrowski. Podczas uroczystości panował podniosły nastrój. Występujący stanęli na wysokości zadania i z powodzeniem zmierzyli się z trudnym tematem oraz wymagającymi muzycznie piosenkami (wspieranymi głosami nauczycielskimi). Dzieci z grupy Motylki zaśpiewały pieśń " Pierwsza Brygada" a dzieci z grupy Krasnale " Przybyli ułani pod okienko".
W związku ze zbliżającym się 25 listopada Światowym Dniem Pluszowego Misia zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do wzięcia udziału w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. ,, Misie, miśki, misiaczki..”
Prace należy złożyć do 22.11.2021 roku.
Dnia 8 listopada dzieci z grupy " Krasnale" i " Motylki" wybrały się do BIblioteki dla Dzieci i Młodzieży. Dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Zajęcia poświęcone były tematyce zdrowotnej. Dzieci utrwaliły informacje na temat zdrowego i niezdrowego jedzenia ,wzięły udział w zajęciach plastycznych oraz wysłuchały opowiadania czytanego przez Panią Biliotekarkę.
5 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin Walta Disney’a. Święto stało się okazją, aby przypomnieć ulubionych bajkowych bohaterów, zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować dzieci z naszego przedszkola do wspólnej zabawy w „bajkowym wymiarze”. Przedszkolaki tego dnia przyszły do przedszkola w przepięknych strojach. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości.
29 października z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych przedszkolaki wybrały się do pobliskiego parku, aby zapalić znicze na grobach. Dzieci miały możliwość poznania polskich tradycji, związanych z obchodami dnia Wszystkich Świętych. Dowiedziały się jak ważne jest w tym dniu odwiedzanie grobów nie tylko bliskich, ale wszystkich zmarłych.
Powered by aSc EduPage